DERMAROLLER’IN KULLANIM ALANLARI

DERMAROLLER CİLT1. Akne izlerinin tedavisinde:
Özellikle akne tedavisinde kullanılan retinoik asit içeren kremler, Dermaroller tedavisiyle beraber kullanılırsa; emilimleri yaklaşık 200 kat artar. Bu nedenle akne sonrası kalan kırmızı akne benzeri izler çok daha hızlı ve başarılı şekilde tedavi edilebilir. Derin akne izlerinde ise; 4 haftada bir yapılan uygulamalarla, özellikle geniş tabanlı ve çok derin olmayan izlerde %30 ila %70 başarılı sonuçlar elde edilir. Dermaroller iz tedavisinde çok etkili olmakla beraber; Fraksel lazer ya da PRP ile kombinasyon yapıldığı taktirde çok daha etkin olduğu gözlenmektedir.
2. Leke tedavisinde:
Leke tedavisinde arbutin ya da kojik asitli serumların emilimini artırarak lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Ancak PRP veya Fraksel lazer ile kombine edildiğinde etkinliği artar.

3. İnce kırışıklıkların giderilmesinde:
Hyalüronik asit içeren krem ve serumların etkinliğini artıracağından; ince kırışıklık tedavisinde de bu yöntem etkilidir.
4. Geniş gözenekli deride gözeneklerin sıkılaştırılması amacıyla
0.5 ila 1mm’lik mikroiğneleri olan Dermaroller ile 2 haftada bir en az 4 seans yapılan tedavi; gözeneklerin belirgin şekilde kapanmasına yardımcı olur.
5. Çatlak tedavisinde
1.5 mm ya da 2.0 mm mikroiğneli Dermaroller ile tedavi edilmeli ve 4 haftada bir olmak üzere, asgari 4 seans tedaviye devam edilmelidir.
6. Saç dökülmesinin tedavisinde
Saç dökülmesi tedavisinde sıklıkla Dermastamp kullanılır. 2 haftada bir seans tedavi uygulamak gerekir. Saçlardaki dökülmenin belirgin şekilde azalması 4. seans sonrasında gözlenmektedir.
DERMOROLLER KULLANILMAYAN DURUMLAR.

Oral isotretinoin tedavisi kullanımı (Bir çeşit akne tedavisi)
Bazı ilaçların kullanımında – (ışığa duyarlılık yaratan ilaçlar, doğum kontrol hapları)
Güneşle tetiklenen hastalığı ( Lupus, porfirya gibi.. ) bulunan kişilerde
Gebelik ve emzirme dönemlerinde
Aktif enfeksiyonu olanlarda
Aktif aknesi olanlarda
İz kalma riski olanlarda ( Daha önce yapılan herhangi bir işlemde vücudunda iz kalmış olan kişiler)
Kanser hastası olan ve/veya bu amaçla kemoterapi, radyoterapi tedavisi görenlerde

DERMOROLLER TEDAVİSİ NASIL ETKİLİ OLUR?

Dermaroller üzerindeki mikroiğneler 0.5 ila 2.0 mm uzunluğundadır. Tedavi sırasında bu iğnecikler deride herhangi bir soyulma ya da yırtılmaya neden olmadan en dış tabakada mikrokanallar oluşturur. Mikrokanalların derideki temel etkisi, deri üzerinden verilen emilimi zor maddelerin, emilimini artırarak tedavi etkinliğini güçlendirmektir.
Mikrokanalların oluşumu, deride tıpkı bir yara oluşmuş gibi algılanır. Derimizde yara oluştuğunda salgılanan doku faktörleri vardır. Bu doku faktörleri sayesinde bağ dokumuzu oluşturan kollajen ve elastin sentezi artar. Ayrıca yine yara iyileşme sürecindeki gibi mikrodamar sentezi olur. Bu sayede çok daha gergin ve sağlam bir deri oluşur ve özellikle akne izlerinde belirgin düzelme gözlenir.

DERMOROLLLER’IN ETKİSİ NE KADAR SÜRER VE KAÇ SEANS YAPILMALIDIR..
Dermaroller ile oluşan kanalların en üst kısmı ortalama 2 saat içinde kapanır. Kanalın tamamen kapanması ise 12 ila 18 saat sürer. Eğer 0.5 mm gibi kısa iğneli bir Dermaroller kullanıldıysa; tedavi iki haftada bir tekrarlanır. Ancak daha uzun iğneli bir Dermaroller tedavisi yapıldıysa; tedavimiz 4 haftada bir tekrarlanır. Her şartta en az 4 seans tedavi yapılması gereklidir.
DERMOROLLER NASIL UYGULANIR?

Dermaroller tedavisi, klinik şartlarında rahatça uygulanabilen basit bir yöntemdir. Öncelikle uygulama yapılacak olan hasta doğru seçilmeli, hastanın beklentilerine göre bir tedavi protokolü düzenlenmelidir. Dermaroller seçimi, tedavi edilecek duruma göre belirlenir. Akne izleri, yanık izleri ve çatlak tedavisinde, en az 1.5 mm’lik iğneli Dermaroller kullanılır. İnce kırışıklık ve leke tedavilerinde ise, 0.5mm’lik daha kısa iğneli Dermaroller’lar tercih edilmelidir.
Uygulama öncesinde hastanın yüzü lokal anestezi kremi ile 45 dakika kadar bekletilir. Gerekirse ağızdan alınan ağrı kesiciler de önerilebilir. Uygulama yapılacak bölge, işlem öncesi dezenfektanla temizlenir. Dermaroller uygulama yapılacak bölge üzerinde yıldız şekli oluşturacak şekilde; her bir çizgiden ortalama 15 defa geçilmek şartıyla dikey, yatay, sağa ve sola oblik şekilde uygulanır. Tedavi esnasında kullanılan iğne uzunluğuna göre az veya çok noktasal kanamalar beklenir. Özellikle iz tedavisinde noktasal kanama hatta kan oturması beklenmelidir. Uygulama yaklaşık 15-20 dakika sürer.
Uygulama sonrası deri serum fizyolojik ile temizlenir ve soğuk kompres uygulaması yapılır. Uygulama esnasında, endikasyona göre çeşitli tedavi edici serumlar kullanılabilir. İz tedavisinde hyalüronik asit, leke tedavisinde arbutin ya da kojik asit içeren serumlar ve tüm endikasyonlarda büyüme faktörü ve C vitamini içeren serumlar kullanılabilir.
TEDAVİ SONRASI BAKIM

Tedavi sonrasında eğer uygulama fazla basınç yapılarak uygulandıysa morluk oluşabilir. Bunun dışında en fazla iki gün süren kızarıklık görülür. Hastalara antibiyotik içeren kremler önerilebilir. Atlanmaması gereken en önemli nokta, güneş koruyucu kremlerin düzenli olarak kullanılmasıdır.

Kızarıklığın dışında yan etki beklenmez. Mikrokanallar çok kısa sürede kapandığından; işlem sonrası enfeksiyon oluşumu beklenmez. Bu uygulamanın avantajları; faydasıyla maliyeti karşılaştırıldığında hesaplı bir tedavi olması, yan etki riskinin minimum olması, lazerle uygulama yapılamayan göz çevresi gibi küçük alanlara uygulama yapılabiliyor olması, her deri tipine uygulanabiliyor olması şeklinde sıralanabilir.

Add a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.