SONBAHARDA CİLT BAKIMI NEDEN ÖNEMLİ..

Sonbahar derinin yaz güneş nedeniyle yorgun düştüğü ve sıcaklık değişimlerinden etkilendiği, kış aylarındaki zorlu hava koşullarıyla, hava kirliliğiyle karşı karşıya kalacağı bir dönemdir.

Birde tüm bu dış faktörlere ek olarakSonbaharda Cilt bakımı vücudumuzda serbest oksijen radikalleri vardır ki bunlar derideki kolajen ve elastin gibi yapı taşlarımızın kalıcı yıkımından sorumludurlar ve günümüzde yaşlanmanın ana nedenlerinden kabul edilmektedirler.

Derimiz bu oksidanların yıkıcı etkilerine karşı bazı savunma mekanizmalarına sahiptir. Ancak dış faktörlerle bu mekanizmalar zayıflayabilir. Son yıllarda araştırmacılar antioksidan besinlerle beslenmenin, antioksidan özellik gösteren özellikleri olan nemlendiricilerin deriye uygulanmasının deri hasarını azatlığını bildirmektedirler. Antioksidanlar dışarıdan sebze ve meyvelerle vücuda alınabilir ancak antioksidanları deriye sürmenin de bu etkiyi olumlu olarak etkilediğine inanılmaktadır. Krem formlu antioksidanların etkinliği ancak doğru emildiğinde, hedef dokuya uygun konsantrasyonda ulaştığında  çıkar. Deriye uygulanan antioksidanlar deride oluşan oksidatif stresi azaltırlar ve natürel antioksidan mekanizmalara yardımcı olarak çalışırlar.

Vitamin C, Vitamin E, Vitamin A, -Beta karoten, Alpha karoten, Provitamin B5, Koenzim Q10 , İdebenon, DMAE gibi enzimatik olmayan; Katalaz, Gluatatyon, Süper oksit dismutaz, Peroksidaz gibi antioksidanlar mevcuttur.

C Vitamin vücudumuzda sentezlenmeyen mutlaka dışarıdan almamız gereken güçlü bir antioksidandir. Vücüdumuzda yara iyileşme sürecinde ve kollajen sentezinde önemli role sahiptir. Dolayısıyla kırışıklık oluşumunu önlemede de etkilidir. Renk hücresi göçünü engellediği için leke tedavisindede kullanılır. C vitamini  hava temasıyla bozulmaya başlayan bir molekül olduğundan uygun formüle edilmeli ve doğru ambalajlanmalıdır.

E vitamini hem iyi bir antioksidan hem de iyi bir nemlendiricidir. Güneşin oluşturduğu zararlardan korunma sağlar. Nemlendirme özelliğinden dolayı pek çok nemlendiricinin, saç ürününün yapısına girer. Etkinliği c vitamini ile beraber kullanıldığında artar.

Vitamin A ve türevleri retinoidlerdir. Bunlarda antioksidan özellik gösterir, yara iyileşmesini hızlandırır, yaşlanma karşıtı etkileri vardır. Fotoyaşlanmanın önlenmesinde, leke tedavisinde pek çok cilt bakım ürününün içinde yer alır. Beta karoten A vitamini öncül maddesidir. Antiaging etkileri vardır. Diğer antioksidanlarla kullanımı etkinliğini artırır. Likopen alpha karotendir ve domatesde bol bulunur. İyi bir antioksidandır, hücre tamir mekanizmasında rol alır.

Koenzim Q10 deride ve diğer vücut kısımlarında üretilen antioksidan bir moleküldür. Bu antioksidanla ilgili yapılan çalışmalarda UV hasarına karşı koruduğu ve kollajen uyarımı ile yaşlanma karşıtı etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Günümüzde pek çok cilt bakım ürününde mevcuttur. İdebenon son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlanan bir koenzim Q10 dir.  Oksidatif strese etkili bir antioksidandır.

Enzimatik yolla antioksidan özellik gösteren glutatyon , süperoksit dismutaz, katalaz gibi enzimlerin yanı sıra çinko, selenyum da kombine kullanımlarda etkiyi artıran diğer antioksidanlardandır.

En iyi antioksidan etki farklı antioksidanların uygun kombinasyonda kullanılmasıyla sağlanabilir.

 

 

Add a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.